Najlepsze miejsce na inwestowanie w Internecie

Czym jest swapowanie?

Swap jest opłatą pobieraną za przetrzymywanie otwartej pozycji do następnego dnia. Jako taka interesuje przede wszystkim inwestorów długoterminowych, ponieważ to w ich przypadku jej rozmiary mogą znacząco wpłynąć na wielkość ostatecznych zysków. Punkty Swapowe nie obejmują natomiast daytraderów, którzy zamykają pozycje przed końcem dnia. Inna nazwa Swap-u to Rolover lub Overnight.

Co to jest Swap?

Aby zrozumieć co to jest Swap trzeba spojrzeć na ten temat trochę szerzej. Na Forexie dokonywane są transakcje w parach walutowych. Państwa, z których pochodzą waluty na skutek prowadzonej polityki monetarnej ustalają różniące się od siebie stopy procentowe. Ta różnica pomiędzy stopami procentowymi dotyczącymi obu walut w parze jest przyczyną swapowania kontraktu.
Różnica pomiędzy stopami procentowymi państw, z których pochodzą waluty to dysparytet. To kolejna definicja występująca przy okazji Swapu. Im większy jest dysparytet, tym większy pobierany jest Swap. Trzeba jednak dodać, że Swap nie musi wynosić dokładnie tyle, ile wynosi dysparytet. Jego wielkość zależy od reguł stosowanych przez brokera, dlatego, jeśli inwestor ma zamiar pozostawiać otwarte lokaty na noc, przed wyborem brokera powinien sprawdzić jakie warunki oferuje on w tym zakresie.

Dodatnie i ujemne odsetki

Kupując walutę państwa, które ustaliło niższą stopę procentową i sprzedając walutę z wyższym oprocentowaniu, inwestor otrzymuje ujemne odsetki. Jeśli natomiast kupi on walutę o wyższej stopie procentowej i sprzeda walutę o niższym oprocentowaniu to uzyska dodatnie odsetki.
Dodatnie punkty stanowią dodatkowy zysk dla inwestora. Ujemne punkty są kosztem. Okazji do zdobycia dodatnich punktów jest zdecydowanie mniej (należy do nich para walutowa AUD/USD, gdzie Swap dla pozycji długich jest właśnie dodatni).
Istnieją inwestorzy, którzy zbierają punkty dodatnie i budują na nich całą strategię inwestycyjną. Jest to jednak gra obarczona znacznym ryzykiem i niepolecana początkującym.

Jak sprawdzić swap u wybranego brokera?

Najprostszym sposobem jest zapoznanie się z tabelami punktów swapowych. Są one dostępne na stronach internetowych, a jeśli nie są widoczne, można poprosić brokera o przesłanie ich.
Warto zwrócić szczególną uwagę na godziny naliczania swapu (w przypadku polskich brokerów naliczenie zazwyczaj następuje o godz. 24). Niektórzy brokerzy stosują też tzw. Swap weekendowy naliczany w środę. Jeśli więc inwestor przetrzyma pozycję ze środy na czwartek to poniesie koszty potrójnego Swapa (od piątku do niedzieli).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *