Najlepsze miejsce na inwestowanie w Internecie

Jak rozpocząć inwestowanie na giełdzie?

Świadome inwestowanie – czym właściwie jest i dlaczego musi być „świadome”, aby przynosiło wymierne korzyści oraz satysfakcjonujące zyski? Odpowiedzi na to pytanie znaleźć można w wielu poradnikach, książkach i publikacjach, jednak nie zawsze wiedza, jaką otrzymujemy, jest zrozumiała i ciekawa. Inwestycje również muszą nas zainteresować, ponieważ zarabiać trzeba się nauczyć.

Od czego warto zacząć? Przede wszystkim od poznania podstawowych zasad, których, pomimo że są podstawowe nie jest kilka, a znacznie więcej. Im więcej wiesz, tym więcej potrafisz, masz większe możliwości podejmowania decyzji. Doskonałą bazę wiedzy dla początkujących inwestorów stworzył polski dom maklerski TMS Brokers. Warto skorzystać ze wsparcia ekspertów, to pierwszy krok do świadomego inwestowania.

Inwestowanie na giełdzie na rachunku testowym

Inwestycja bez ryzyka? Na początek jest to rozwiązanie idealne. Na wielu platformach możliwe jest otwarcie rachunku testowego, na którym do dyspozycji mamy np. 50 000 zł, oczywiście są to wirtualne pieniądze. Inwestujemy, ale nie tracimy i nie zyskujemy, po prostu trenujemy przed właściwą grą na giełdzie. To pozwala lepiej poznać rynki finansowe, zapoznać się z daną platformą, jej możliwościami, a także mechanizmem działania. Co więcej, możemy sprawdzić samego siebie, czy mogę być dobrym inwestorem, czy mam do tego predyspozycje, czy moje strategie są skuteczne.

Kiedy już będziesz wiedział, że możesz być inwestorem świadomym i dokonującym dobrych wyborów, możesz rozpocząć prawdziwą grę. Przed Tobą kilka ważnych wyborów, które mogą zdecydować o Twoim powodzeniu.

CFD czy Futures – jak wybrać instrument finansowy?

Inwestycje związane są z instrumentami finansowymi, a zatem to ich wybór jest jednym z pierwszych, jakich dokonujemy. Godnymi uwagi są kontrakty CFD, czyli kontrakty na różnice kursowe. Dzięki nim mamy dostęp do bardzo wielu rynków finansowych oraz możliwość zarabiania zarówno na wzrostach, jak też na spadkach kursów.

Ceny kontraktów CFD zależą od cen innych instrumentów. Nie ma konieczności otwierania licznych rachunków maklerskich, aby uzyskać dostęp do innych rynków finansowych, te kontrakty pozwalają na korzystanie z nich na jednym rachunku maklerskim. Ich dużą zaletą jest elastyczność. W przypadku wzrostu kursu możemy być stroną kupującą, a przy jego spadku stroną sprzedającą. CFD dają możliwość wykorzystania dźwigni finansowej. Nie musimy dysponować budżetem, który pozwoliłby nam na zakup wszystkich akcji. Potrzebujemy jedynie depozyt zabezpieczający, którego wysokość jest równa kilku procentom wartości transakcji.

W przypadku kontraktów Futures, które notowane są na giełdzie, drugą stroną transakcji jest giełda lub izba rozliczeniowa. Podobnie jak przy CFD obowiązuje dźwignia finansowa i kontrakty charakteryzują się łatwością krótkiej sprzedaży. Nie są one jednak tak proste w obsłudze jak CFD. Inwestor także ma bardzo duży wybór rynków i wiele możliwości inwestowania.

Na ile możesz sobie pozwolić?

Inwestycja to „wyrzeczenie się bieżącej konsumpcji na rzecz niepewnych, przyszłych zysków”. To oznacza, że możemy zyskać, jednak nie ma 100% pewności, podejmujemy więc pewne ryzyko, dlatego tak ważne jest, aby posługiwać się tylko i wyłącznie wolnymi środkami, oszczędnościami, które nie są przeznaczone na żaden inny cel, szczególnie na początku. Rozsądek i trzeźwość umysłu – inwestycja to szansa na zysk, ale z ryzykiem, trzeba nauczyć się zarządzać nią świadomie i na podstawie dostępnych wskaźników i wiedzy, którą nieustannie trzeba pogłębiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *