Najlepsze miejsce na inwestowanie w Internecie

Czym jest wskaźnik ADMI?

Average Directional Movement Index (ADMI) jest dość prostym w stosowaniu i popularnym wskaźnikiem analizy technicznej. Traderzy używają go głównie do oceny siły trendu.
Czym jest wskaźnik ADMI (Average Directional Movement)
Wskaźnik ADMI służy do pomiaru siły trendu, czy to wzrostowego, czy spadkowego, w celu potwierdzenia postępowania trendu lub zapowiedzi odwrotu. W ten sposób, w trudnych momentach traderzy mogą wstrzymać się z zajmowaniem pozycji i poczekać na ustabilizowanie sytuacji.

Analiza

Wykres ADMI tworzy linia niebieska, jednak w praktyce najczęściej uzupełniona jest linią zieloną (+DI) i czerwoną (-DI). Wszystkie te linie poruszają się po skali od 0 do 100. Prawie nigdy nie przekraczają limitu 60 (jeśli tak się stanie to jest to z dużym prawdopodobieństwem wynik znaczącej zmiany warunków w światowej ekonomii).
W stosowaniu samego wskaźnika ADMI (niebieska linia) ważne są dwa progi: 20 i 40. Poniżej progu 20 – trwa konsolidacja, a traderzy powinni wstrzymywać się z otwieraniem pozycji. Wskaźnik powyżej 20 oznacza stabilizację trendu, a w sytuacji, gdy jego wartość przekracza 40 to mówi się o bardzo silnym trendzie. Jak widać, nie ma tu mowy o tym, czy trend jest rosnący, czy spadkowy, dlatego warto posiłkować się dodatkowymi liniami.
Co uzyskujemy z odczytu dodatkowych liń (+DI oraz -DI)? Niezwykle prosty sposób na potwierdzenie, jaką pozycję zająć. Przy uzupełnieniu wykresu o linie zieloną i niebieską (+DI oraz -DI) tworzy się wyraźny sygnał. Jeśli ADMI (linia niebieska) znajdzie się powyżej progu 20, a linia zielona i czerwona przecinają się u dołu to traderzy powinni otwierać pozycje długie. Pozycje krótkie otwiera się, gdy linie czerwona i zielona przecinają się od góry (przy tym samym wskaźniku ADMI – powyżej 20).
Trend wzrostowy sygnalizowany jest, gdy ADMI pozostaje na poziomie powyżej 20, a linia zielona (+DI) znajduje się powyżej linii czerwonej (-DI).
Trend spadkowy sygnalizowany jest, gdy ADMI pozostaje na poziomie powyżej 20, a linia zielona (+DI) znajduje się poniżej linii czerwonej (-DI).

Podsumowanie

Warto pamiętać, że wskaźnik ADMI służy przede wszystkim do pomiaru siły trendu i jako taki jest bezkonkurencyjny. Wskazówki co do jego kierunku lepiej jednak czerpać z innych wskaźników lub przy ich wsparciu.
Wskaźnik jest prosty w użyciu, daje możliwość określenia siły aktualnych tendencji na rynku, a także, w ograniczony sposób, daje sygnał do kupowania lub sprzedaży instrumentów. Tu trzeba zwrócić na minus, czyli potrzebę używania dodatkowych wskaźników do określenia kierunku trendu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *